Aroma difuzéry jsou v dnešní době již běžnou součástí každé moderní domácnosti. Díky porézním materiálům (nosiče vůně) dokážou nasát fragranci, v níž je nosič vůně ponořen, a vůni pak uvolňovat do svého okolí. Jejich účinek je jemný, avšak dlouhodobý. Často se ale stává, že aroma difuzér nefunguje v domácnosti člověku tak, jak by chtěl a představoval si. Nevoní mu, nevyhovuje mu intenzita vůně či například příliš rychle vyprchá. Těmto nedostatkům lze pak snadno zabránit již při výběru bytového parfému a následně jeho vhodným používáním. To, že provonění neodpovídá přesně našim představám, ještě nemusí znamenat, že výrobek nefunguje. Stačí vybrat ten správný kousek.

Jak to vlastně funguje?

Při výběru aroma difuzéru bychom se měli plně soustředit nejen na vůni, ale také na design a funkčnost. Setkáváme se dnes s řadou výrobků, kde je nosičem vůně sádra, látka nebo dokonalý porcelán. Dominantně však najdeme u výrobku tyčinky, které mohou být z bambusu, ratanu či umělého vlákna. A ty jsou podstatou funkce difuzérů.  I když si tak pořídíme ten nejkrásnější difuzér s nejéteričtější vůní, pokud nemáme kvalitní tyčinky, nikdy nám nebude fungovat a můžeme si být jisti zbytečně vyhozenými penězi. Důležité tedy je, přesvědčit se, ať už na obalu výrobku či přímo u prodejce, že tyčinky jsou vyrobené z kvalitního ratanu, popřípadě umělého vlákna, jelikož tyto nosiče fungují nejlépe. Ratanové tyčinky poznáme snadno i sami, jsou totiž porézní – neboli mají v sobě miniaturní duté otvory. Při prvotním pohledu tedy vypadají, jako by byly dírkované. Tyčinky z umělého vlákna jsou velice podobné celulóze a textilu, jsou měkké a většinou mají bílou barvu. Oproti těm ratanovým dokážou nasát a uvolnit do svého prostředí až o 20 % více fragrance, která je pak intenzivněji cítit. Pokud zákazník zvažuje difuzér, kde je nosičem vůně sádra nebo porcelán, doporučujeme jednoznačně porcelán. Sádra změní nasátím vůně barvu a výrobek má pak mírně odlišný vzhled.

Kam s ním?

Pokud jsme si přinesli domů svůj nový, úžasně vonící doplněk do bytu, musíme nejprve zjistit, jak ho správně umístit tak, aby nám dobře a efektivně fungoval. Aroma difuzéry totiž fungují na principu cirkulace vzduchu, díky které se nám vůně z nich uvolňující dostane do prostoru. Jsou v podstatě statickým osvěžovačem vzduchu. Jak a kde nám doma proudí vzduch, zjistíme zcela jednoduše zapálením obyčejné svíčky. Tam, kde je její plamen nehybný, cirkulace neprobíhá. Pokud se plamen natáčí do strany, vidíme, kam nám vzduch proudí, což je nejčastěji z nitra pokoje směrem ke dveřím a naopak. Právě po této trase bychom měli aroma difuzér umístit, ideálně na začátek. Vyvarujte se umístění nad radiátorem, většina vůní obsahuje alkohol a ten se teplem rychleji odpařuje. I proto bývá v zimě díky teplu větší spotřeba vůně.

Jakou velikost vybrat do místnosti?

Již při výběru difuzéru bychom měli uvažovat o jeho ideálním objemu – výrobci již nosič vůně upravili tak, aby měl s daným objemem náplně určitý výkon. Menší kousky s náplní kolem 100 ml jsou vhodné pro menší místnosti cca 10 – 15 metrů čtverečních (koupelna, toaleta). Dvě stě padesáti mililitrové balení obsáhne prostor od 10 do 20 čtverečních metrů a pro větší interiéry je vhodné zvolit objemy vyšší – od 500 ml. Pro konstantní provonění bytů kolem 40 m2 již slouží větší, litrové až pětilitrové difuzéry. Sílu vůně pak lze snadno řídit i počtem použitých a do vůně ponořených tyčinek. Pokud je vůně příliš silná, tyčinky odebíráme, a naopak. Kromě toho je vhodné tyčinky přibližně jednou za týden až čtrnáct dní otočit, pro zdokonalení efektu difuzéru – platí pro dlouhé tyčinky z ratanu.

Jakou vybrat vůni?

Tak jako u každého produktu, i zde je potřeba dávat pozor na složení vůně. Vždy se zeptejte, zda vůně splňuje kritéria zdravotní nezávadnosti. Většina dobrých značek odpovídá mezinárodní certifikaci IFRA, která udává povolené množství sloučenin v kosmetických výrobcích. Samozřejmě platí, že kvalita a složení vůně mají vliv na efekt aroma difuzéru. Kořeněné a citrusové vůně vnímáme intenzivněji.

Co můžeme očekávat?

Při nákupu bytového parfému je také nutné si uvědomit, za jakým účelem jej kupujeme a co očekáváme. Pokud chceme místnost konstantě příjemně a přitom jemně provonět, je aroma difuzér jednoznačně tou pravou volbou. Jestliže však bojujeme spíše s nepříjemným zápachem, ať už vlivem vlhkosti nebo třeba cigaretového kouře, je lepší sáhnout po efektivnějším doplňku, který zápach nejen překryje vůní, ale rovnou také zcela odstraní a zničí. To dokáže například katalytická lampa. Dávejte vždy pozor při výběru, nejlevnější produkt nemusí fungovat stejně jako ten nejdražší.