Aroma difuzéry zná již dnes téměř každý, takže ví, že se jedná o produkty pro jemné a dlouhodobé provonění interiérů. Skládají se z flakónu, náplně do něj v podobě fragrance, a nosiče vůně. S těmi již ale mohou mnozí z nás mít problém – jsou lepší tyčinky? Z jakého materiálu by měly být? Přinášíme odpovědi na tyto základní dotazy.

Bambusové versus ratanové tyčinky

Při výběru aroma difuzérů bychom měli dát vždy přednost tyčinkám ratanovým. Ratan je totiž rychle rostoucí popínavá rostlina, jejíž stébla se řežou na krátké tyčinky a nechávají vyschnout. Ratanové stéblo má ve svém jádře množství tenkých, dutých trubiček, které procházejí naskrz celou rostlinou. Ty právě umožňují vzlínání difuzních olejů. Bambus je sice také dutý, ale jeho vnitřní vlákna jsou přerušována pravidelnými předěly (kolínky), které brání oleji v dokonalém vzlínání. Bambus, stejně jako dřevo, není tedy dostatečně porézní pro absorpci a dobrou difuzi oleje.

Ratanové tyčinky stačí ponořit do fragrance, a tím veškerá naše práce končí. Díky zmiňovaným dutým vláknům vůni nasají a bez jakékoliv manipulace vzlínají do okolí. Možné je je cca jendou týdně obrátit, čímž se jemně zvýší intenzita vůně. Tyčinkami rovněž regulujeme sílu vůně – pokud je slabá, stačí přidat na jejich počtu a naopak.

Tyčinky mohou být také vyrobeny z umělého vlákna. Mají většinou bílou barvu a jsou velmi blízké textilii. Vůni nasáknou více, až o 20 %, a intenzivněji ji také vzlínají do okolí. Jejich výdrž je tak ale o něco málo nižší.

Keramika nebo porcelán?

Nosičem vůně však může být také například sádra nebo porcelán. Sádrové a porcelánové difuzéry mají nejčastěji podobu květů. V případě sádry však kvítek částečně změní svůj vzhled, protože se zbarví dle použité fragrance. Porcelánové difuzéry, na rozdíl od sádry, své vzezření nijak nemění a zůstávají stále stejné.

Ideální nosič vůně?

U jednotlivých nosičů vůně nelze zcela jednoznačně určit, který je lepší nebo horší. Všechny fungují v podstatě stejně, díky porézním materiálům, ze kterých jsou vyrobeny. U sádrových a porcelánových aroma difuzérů je lepší počítat spíše s vůní jemnější a intimnější, protože plocha, ze které se vůně může vypařovat je menší. Intenzita vůně zde navíc nejde regulovat, jako u tyčinek.