K letním dnům patří jednoznačně i typicky letní vůně. Patří mezi ně nejčastěji zejména ty citrusové, které nás dokážou v horku a vysokých teplotách zchladit a osvěžit, případně vůně evokující letní ovoce a šťávy. Přinášíme proto pár tipů na typicky letní fragrance, které rozhodně v domácnosti o prázdninách neuškodí, naopak v interiéru dotvoří pohodlnou atmosféru.

CITRUSY PRO POVZBUZENÍ

Citrusové vůně jsou ideálním osvěžením pro ty nejteplejší dny. Citrusové plody totiž působí na lidské smysly doslova jako dávkovač energie, dokážou povzbudit smysly a člověka výrazně nastartovat. Je tak ideální je umísťovat spíše tam, kde nemáme v plánu relaxovat nebo odpočívat, ale spíše naopak – věnovat se práci, kreativní činnosti, přemýšlet či pracovat. Bez jakýchkoliv problémů je tak můžeme umístit například do kuchyně, kde navíc dokážou často částečně eliminovat či přebít nepříjemné pachy, do pracovny, obývacího pokoje nebo případně do koupelny či na toaletu. Citrusy navíc nabíjí tělo pozitivní energií a vytváří dobrou náladu.

Mezi nejoblíbenější citrusové vůně patří zejména ty, které v sobě obsahují citronovou trávu, limetku nebo zelený čaj. Oblíbený je pak i pomeranč, například v kombinaci s mátou, nebo svěží fragrance evokující moře a mořské pobřeží.

Tip: jednou z nejoblíbenějších citrusových vůní je LEMON GRASS čili citronová tráva.

OVOCE PRO PODTRŽENÍ LETNÍCH DNŮ

Svoji oblibu si v teplých dnech nachází rozhodně i vůně ovocné. Vzhledem k tomu, že se parfumářský průmysl dostal již značně daleko, dokáže i interiérové vůně evokovat některé kousky ovoce velmi nápaditě a věrně. Doma si tak můžeme přivonět například ke šťavnatým fíkům, zralému mangu v kombinaci s papayou či granátovému jablku. Energickou a rafinovanou vůní s nádechem jemného koření je pak i fragrance pomeranče s hřebíčkem. Doslova pochutnat si doma můžeme i na svěžím růžovém grepu.

KVĚTINY PRO VEČERNÍ UVOLNĚNÍ

Na závěr těžkého a parného dne se nám naopak mohou trefit do noty vůně jemné, květinové. Dokážou velmi silně podpořit relaxační proces, uvolnit a dopřát chvíli odpočinku a klidu. Vždyť již v hluboké historii se právě byliny používali ke zmírnění stresu, léčby nespavosti či různým relaxačním a uvolňujícím rituálům.

Fungovat takto může zejména levandule, známá pro své významné uklidňující účinky, která dokáže příznivě pracovat také se stresem, depresemi, pocity napětí či bolestmi hlavy. Uzdravit může i dýchací problémy a co by nás mohlo zajímat v létě asi nejvíce, odpuzuje komáry, vůně levandule je totiž pro ně velmi nepříjemná a odpuzující.

Tip: Bojujete s hmyzem? Pomoci vám může i dobře zvolený aroma olej – například Bye Fly.