Ratanové difuzéry jsou výbornou možností, jak provonět Váš domov. Stébla jsou umístěna v nádobce naplněné vonným olejem, který vzlíná tenkými kanálky ratanu, přičemž se vůně uvolňuje do vzduchu. Difuzér působí velmi esteticky, protože je možno zvolit z široké kombinace nádobek a probarvených vonných olejů, o efektu přírodních stébel ratanu nemluvě. Ratanový difuzér je proto často používán coby vkusný bytový doplněk.

Funkce

Ratanové difuzéry se používají pro provonění interiérových prostor. Použití je snadné – stačí naplnit zásobník vonným olejem (je třeba používat oleje určené výhradně pro tyto účely) a vnořit do nádobky ratanová stébla tak, aby jimi olej mohl vzlínat. V případě potřeby lze stébla čas od času pootočit pro posílení vůně. Ratanový difuzér je schopen uvolňovat vůni po několik měsíců.

Historie

V Evropě se ratanové difuzéry používaly už od dávných dob coby podomácku vyráběný osvěžovač vzduchu. Do USA se dostaly až kolem roku 2000 a během několika let se staly objektem masového zájmu. Difuzéry, které byly dříve doménou luxusních obchodů jako Nordstrom a Neiman Marcus, lze dnes pořídit prakticky kdekoliv. Jejich nadčasový vzhled z nich učinil bezmála základní stavební kámen bytové dekorace.

Výhody

Ratanové difuzéry, na rozdíl od svíček nebo jiných aromatických olejů, nevyžadují pro svou funkci oheň nebo teplo vůbec. To z nich činí ideální prostředek pro aromatizaci uzavřených prostor. Lze je bezpečně používat v kancelářích, ložnicích i místech, kde se pohybují děti. Ratanové difuzéry nevyžadují žádnou zvláštní pozornost (krom občasného otočení tyčinek), stačí je čas od času oprášit jako jakýkoliv jiný bytový doplněk.

Bambus? Běžný omyl

Tyčinky se vyrábějí z ratanu, což je rychle rostoucí popínavá rostlina, jejíž stébla se řežou na krátké tyčinky a nechávají vyschnout. Ratanové stéblo má ve svém jádře množství tenkých, dutých trubiček, které procházejí naskrz celou rostlinou. Ty právě umožňují vzlínání difuzních olejů. Bambus je sice také dutý, ale jeho vnitřní vlákna jsou přerušována pravidelnými předěly (kolínky), které brání oleji v dokonalém vzlínání. Bambus, stejně jako dřevo, není dostatečně porézní pro absorpci a dobrou difuzi oleje.

Dodatek – upozornění

Olej pro difuzéry musí mít speciální složení. Většina vonných olejů je příliš hutná a těžká, což má za následek malou vzlínavost a tím i nepoužitelnost v ratanových difuzérech. I čistě přírodní oleje musí být pro použití v difuzéru vhodně upraveny.

Tutéž sadu tyčinek nelze vícenásobně použít na různé vůně, protože olej proniká do hmoty stébla a zůstává uvnitř i po vyčerpání nádobky. I v případě použití stejné vůně se může stát, že už nebude dosaženo kýženého výsledku, protože vlákna uvnitř stébel se dlouhodobým používáním pochopitelně zanášejí a vzlínavost klesá.