Vyrobit doma náplň do ratanového difuzoru není nijak těžké, jen náročné na suroviny, které k tomu potřebujete. Rozhodně stojí za to vyzkoušet si vyrobit vlastní vůni.

Pro začátek:

3 díly esenciálních nebo vonných olejů k 7 dílům dipropylen glykolu (jakost pro parfémy: DPGF). Smíchejte nebo protřepte ve velké nádobě (skleněné nebo nerezové, nesmí s alkoholem reagovat). Odlijte do nádoby odolné vůči UV paprskům (kobaltová nebo jantarově zabarvená láhev). Naplňte vaši difuzérovou nádobku do ¾ náplní, vložte ratanové tyčinky.

Pokud se vám nezdá vůně dostatečně silná, zvyšte podíl esenciálního oleje o jeden díl a znovu promíchejte. Nedoporučujeme používat více než 50% esenciálního oleje k dipropylen glykolu.

Poznámky k výrobě:

Pokud je vaše směs příliš hustá a tyčinky ji nechtějí nasáknout, pak ji zkuste zředit malým množstvím parfumářského alkoholu (čistého technického lihu). Do směsi můžete přimíchat až 10% alkoholu, přidávejte ale opravdu po malých dílech a jen tolik, aby tyčinky začaly nasávat.

Některé esenciální oleje, především citrusové, vytváří ve směsi s dipropylen glykolem zakalení. Nemá to žádný vliv na funkčnost takové náplně, ačkoliv nevypadá příliš esteticky.

Oleje, které obsahují vanilín, po delší době na vzduchu hnědnou. Opět to ale nemá žádný vliv na vůni nebo kvalitu směsi.

Náplň bez alkoholu

K výrobě takové náplně smíchejte 15-25 dílů esenciálního oleje s 75-85 díly dipropylen glykolu. Pro méně intenzivní parfémované tělové oleje, snižte množství vůně na 10% a podíl DPG naopak zvedněte na 90%.